Nowa strona PORTALL Mieczysław Falkowski

Wirtualne BOK

WRóĆ DO BLOGA

28 lutego 2020

Dwa routery Wi-Fi w domu lub firmie.

Mając w domu nadajnik Wi-Fi (zazwyczaj jest to router Wi-Fi) zapewniamy sobie łączność ze światem w sposób bezprzewodowy. Czasami jednak jedno urządzenie to za mało, by mieć dobry zasięg w całym domu lub firmie. Decydujemy się wtedy na zakup 2-go urządzenia (routera) by pokryć zasięgiem cały potrzebny nam obszar, podłączamy i... okazuje się, że czasami internet jest a czasami go niema. Czyli miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle :(

Przyczyną jest domyślnie uruchomiona funkcja serwera DHCP. Serwer DHCP służy do przydzielania adresów ip poszczególnym urządzeniom (komputerom, telefonom, drukarkom itd.) we własnej sieci. Należy pamiętać, że w sieciach domowych nie mogą być używane dwa serwery DHCP, ponieważ w takim przypadku istnieją dwie bramy z wyjściem do internetu, z czego faktycznie tylko jeden router ma fizyczne połączenie z internetem. Komputer, który pobierze adresację ip z routera, który takiego połączenia nie ma, nie będzie miał trasy do połączenia z internetem.

Radą na to jest po prostu wyłączenie usługi serwera DHCP na dostawianym routerze, aby sieć zaczęła działać poprawnie. Robi się to poprzez odchaczenia "szpilorka" przy opisie "Enable DHCP server" w zakładce "NETWORK / DHCP Server". Opis podany powyżej dotyczy routerów firmy TP-Link. U innych producentów sprzętu menu routera może wyglądać nieco inaczej, lecz zasada jest identyczna.

Lokalny dostawca Internetu światłowodowego (FTTH), bezprzewodowego (Wi-Fi), przewodowego (UTP, FTP), oraz Telewizji HD (IPTV).

Zadzwoń: 789 000 582

Znajdź nas w sieciach społecznościowych:

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023r.

Polityka prywatności          Administrator strony: PORTALL MF