PortAll MF logotyp, Portall Mieczysław Falkowski logotyp, internet w świdwinie, internet świdwin, internet szerokopasmowy w świdwinie, internet szerokopasmowy świdwin, internet światłowodowy w świdwinie, internet światłowodowy świdwin, internet radiowy w świdwinie, internet radiowy świdwin, internet bezprzewodowy świdwin, internet bezprzewodowy w świdwinie, spawanie światłowodów świdwin, spawanie światłowodów zachodniopomorskie, spawanie światłowodów okolice szczecina

Wirtualne BOK

WRóĆ DO FAQ

22 lutego 2020

Co to jest Wi-Fi?

Wi-Fi to potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilkunastu kilometrów i przepustowości sięgającej 300Mb/s. Produkty zgodne z Wi-Fi posiadają odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.

Główne standardy w sieciach bezprzewodowych:

802.11a – do 54Mb/s przy częstotliwości 5GHz;

802.11b – 11Mb/s przy częstotliwości 2,4GHz

Oba standardy w zastosowaniach domowych posiadają zasięgi ok. 30m w pomieszczeniu i 120m w otwartej przestrzeni. Materiały takie jak woda, metal, czy beton obniżają znacznie jakość sygnału. Standard 802.11b podzielony jest na 14 kanałów o szerokości 22MHz które częściowo się pokrywają, Polska wykorzystuje 13 kanałów.

802.11g – 54Mb/s przy częstotliwości 2,4GHz, to w chwili obecnej nieco przestarzały standard Wi-Fi, który powstał w czerwcu 2003 roku, w praktyce osiągalne są transfery do 20-22Mbit/s przy transmisji w jedną stronę. 802.11g jest bardziej podatny na zakłócanie i wymaga silniejszego i stabilniejszego sygnału niż 802.11b.

802.11n – 300Mb/s częstotliwość 5GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4GHz, standard, który został wprowadzony na rynek w 2007 roku. W praktyce osiągalne są transfery rzędu 150Mbit/s w jedną stronę, jednak wymaga on bardzo silnego i stabilnego sygnału do działania.802.11ac – do 1Gb/s, zaprezentowany w 2012 roku.

802.11ac - znany również jako „Gigabit WiFi” to kolejna, piąta już generacja sieci bezprzewodowych, której głównym celem jest zapewnienie prędkości połączenia przekraczającej 1 Gbps. Specyfikacja standardu zakłada prace wyłącznie w paśmie 5GHz a wiec kompatybilność wsteczna będzie zapewniona tylko dla urządzeń działających w tym paśmie (802.11a/n). Standard 802.11ac w stosunku do swojego poprzednika stanowi bardziej ewolucje niż rewolucje. Wiele technik zapoczątkowanych i stosowanych przez 802.11n zostało rozszerzonych oraz wykorzystanych w standardzie 802.11ac.

802.11ad - to nowy standard bezprzewodowy, mający cechować się ogromną prędkością transmisji danych na niewielkie odległości. WiGig, bo tak jest nazywany,  nie ma na celu zastąpienia aktualnie używanych standardów, a jedynie ich uzupełnienie – właściwości 802.11ad gwarantują mu bowiem inne zastosowanie.

Standard WiGig umożliwiać ma transfer danych na poziomie 7 Gb/s, co jest naprawdę świetnym wynikiem (o ile uda się go rzeczywiście osiągnąć). Tym, czemu zawdzięcza takie właściwości jest jednak niestety częstotliwość 60 GHz. Im wyższa częstotliwość fal radiowych, tym mniejszy zasięg – krótsze fale nie przenikają bowiem tak dobrze przez ściany czy meble. Oznacza to, że użytkownik będzie miał do dyspozycji ogromną prędkość, ale tylko w wybranych sytuacjach. Standard ten świetnie będzie sobie radził w dużych, mało zastawionych pomieszczeniach. Wśród możliwych zastosowań znajdują się więc peryferia, stacje dokujące oraz inne urządzenia łączące się bezprzewodowo, pomimo niewielkich odległości.

PortAll MF WEB design Świdwin, projektowanie stron www Świdwin, projektowanie stron internetowych Świdwin, freelancer nowoczesnych stron responsywnych w Świdwinie, projektant stron responsywnych Świdwin.

Lokalny dostawca Internetu światłowodowego (FTTH), bezprzewodowego (Wi-Fi), przewodowego (UTP, FTP), oraz Telewizji HD (IPTV).


Zadzwoń: 789 000 582

Znajdź nas w sieciach społecznościowych:

PortAll MF WEB design Świdwin, projektowanie stron www Świdwin, projektowanie stron internetowych Świdwin, freelancer nowoczesnych stron responsywnych w Świdwinie, projektant stron responsywnych Świdwin, PortAll MF facebook

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024r.

Polityka prywatności          Administrator strony: PORTALL MF 2004-2024r.